czwartek, 5 maja 2011

ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU NA PRZYKŁADZIE OGRODU BAROKOWEGO PRZY PAŁACU KRÓLEWSKIM WE WROCŁAWIU






Ogrody barokowe stanowiły integralną część budowli. Fontanny, altanki, groty, mostki nad strumykami  uzupełniały styl ,  w którym przewijała się technika układania wzorów.
Przykładem ogrodu w barokowego jest Barokowy ogród przy Pałacu Królewskim we Wrocławiu, który założony  został w 2008 r. na tyłach budynku Muzeum Narodowego Wrocławia oraz dawnego Pałacu Spatgenów.
Charakterystyka ogrodu:
Układ osiowy  z czterema regularnymi parterami haftowymi w centralnej części oraz z parterem bylinowym między częścią centralną a ul. Zamkową.

Część centralna ogrodu otoczona jest z 3 stron strzyżonym żywopłotem cisowym. W jego wnękach znajdują się metalowe trejaże z powojnikami, które stanowią tło dla usytuowanych tam stylowych ławek. Pośrodku znajduje się wykonana z piaskowca fontanna ozdobiona rzeźbą dwóch chłopców z delfinem. Dookoła fontanny stoją cztery rzeźby przedstawiające alegorie pór roku. Obramowania haftów wykonane są z nisko ciętych bukszpanów, które wypełnione są sezonowymi kwiatami, białym żwirem i darnią.

 Parter bylinowy

(2/4)
Widok od wejścia do ogrodu
Widok od wejścia do ogrodu
(3/4)
Hafty, rzeźby i fontanna w śniegu
Hafty, rzeźby i fontanna w śniegu
(4/4)
Jedna z czterech Pór Roku
Jedna z czterech Pór Roku
 
Na rabatach bylinowych występuje wiele gatunków bylin. Są wśród nich lawendy, piwonie rudbekie i żurawki . Na trawnikach w tej części znajduje się 12 niższych i 3 wyższe cisy stożkowe. Przez część ogrodu bylinowego biegnie aleja , która w trzech miejscach rozszerza się  tworząc małe placyki, na których znajdują się postumenty puttów.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz